Skip to content

Amazon DSP – a legújabb nagy lehetőség az online marketingben?

Amazon DSP – a legújabb nagy lehetőség az online marketingben?

Néha nehéz lépést tartani a globális óriásvállalatok által diktált tempóval. Az online tér üzleti lehetőségeit fondorlatos módon kiaknázni igyekvő törekvések sorában néha már nem lehet követni, hogy épp miből mi lett, mi mivé alakul át, mi olvad egybe vagy épp válik szét.

A Google saját fejlesztésű hirdetési platformját ma már csak Ads-ként, a Facebookot Metaként ismerjük, és így van ez az Amazonnál is, melynek hirdetési szolgáltatásait csokorba gyűjtő platformja folyamatosan átalakul. Az Amazon Marketing Services eredetileg az Amazonon hirdető kis gyártók számára jött létre még 2008-ban. Ezt követte az Amazon Media Group (AMG), az Amazonon és azon kívül hirdető nagy szállítók számára. Majd az Amazon Advertising Platform (AAP), azok hirdetők számára, akik az Amazonon kívüli Amazon-közönségeket akartak megcélozni. A három szolgáltatás 2018-as összevonásából jött létre az az Amazon Advertising, amely legújabban Demand-Side Platform néven, azaz DSP-ként elérhető.

Az Amazon DSP lehetővé teszi a hirdetők számára, hogy hatékonyan érjék el az Amazon vásárlóit az Amazon webhelyein, az interneten és a mobilalkalmazásokban.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hirdetők vizuális hirdetéseket (például bannereket) és videó hirdetéseket vásárolhatnak az Amazonon és más webhelyeken/mobilalkalmazásokban használt eszközökön, amelyek vagy az Amazon tulajdonában vannak, vagy azzal partneri viszonyban állnak.

A hivatalos álltás fontosabb része azonban az, amelyik a vásárlók hatékony elérésére vonatkozik, mert amit a DSP valójában lehetővé tesz a hirdetőinek az nem más, mint saját felfoghatatlan méretű (ez nem csak hatásvadász szófordulat, ez tényleg maga a big data) vásárlói adatbázisának felhasználását az Amazonon belül és kívül egyaránt. Miért nagy szám ez?

Először is a méret okán. Másodszor pedig, mert ez nem akármilyen adatbázis. Ez az Amazon-felhasználók viselkedési és vásárlási adatait tömörítő gyűjtemény, amely kizárólag az Amazon számára érhető el, azaz úgynevezett first-party shopper data. Összefoglalva, értékesebb, mint az arany, ugyanis e két fő attribútum azt eredményezi, hogy az adatbázis alapján pontosan kikalkulálható az, hogy adott felhasználók miket kívánnak vásárolni, mekkora értékben, milyen rendszerességgel stb.

Szuper, de mi a trükk?

Az Amazonnak két, ránézésre meglehetősen hasonló hirdetés típusa van: a DSP és a szponzorált display hirdetések. A szponzorált hirdetéseket az eladói központon keresztül lehet önállóan kezelni, de ezeknek a célozhatósága olyan alacsony, hogy lényegében csak be és kikapcsolni lehet őket. Az Amazon DSP ezzel szemben elképesztően részletes célzást tesz lehetővé, a pontos célzás pedig pontos találatokat eredményez, azaz soha nem látott konverziós rátával kecsegtet. Az egyetlen hátránya, hogy 50 ezer USD a kampányindítás belépő összege.

Ez elsőre soknak tűnhet, és azok a vállalatok, akik nem költenek évi 100-200 millió forintot reklámozásra, nyilvánvalóan sok is. Azon cégeknek azonban, amelyek már most is évi 200 milliós marketingköltségvetéssel dolgoznak, érdemes lehet a jövőben az Amazon DSP-t is a marketingmixbe keverniük. Tovább árnyalja a helyzetet, hogy míg a Google-t sokszor monopol helyzetben lévő reklám nagyhatalomnak szokás gondolni, az Amazon a tavalyi évben 117 százalékos hirdetésekből befolyó bevétel növekedést könyvelhetett el a Google 17 százalékával szemben.

Mindig a matek

Ennek részben az is lehet az oka, hogy a termékekkel kapcsolatos konkrét keresések 54 százaléka, azaz többsége már nem a Google-ön történik, hanem az Amazonon. A vásárlók egyértelműen az Amazon irányába mozdulnak, őket pedig mágnesként követik a hirdetők is. A hirdetők számára pedig igencsak kedvező közeget biztosít az Amazon a Google-lel szemben, ugyanis míg az utóbbi 0,77 (display) és 3,75 (search) százalékos átlagos konverziós arányt képes felmutatni, az előbbi hirdetései 10 százalékot hoznak, CPC-re (kattintásonkénti költség) vetítve ráadásul töredékáron.

Az Amazon jól láthatóan felfelé ível, ez pedig annak is köszönhető, hogy a Google-nél sokkal agresszívebben kényszerítik fejlődésre és trendkövetésre a hirdetőiket. Míg a Google hirdetésekhez nem kell más, mint egy Google Ads fiók, az Amazon egy sor követelményt állít a hirdetők elé, amelyek teljesítéséhez és folyamatos karbantartásához gyakran nincs elégséges vagy megfelelő szaktudással rendelkező munkaerő vállalaton belül.

A Columbus online piacterekre szakosodott teljeskörű fiókmenedzsment-szolgáltatása azonban nagyban megkönnyítheti a sikeres hirdetési kampányok kidolgozását, elindítását és felügyeletét az Amazonon és más platformokon egyaránt.

Dolgozzunk együtt!

Ha készen állsz a közös munkára, vagy további kérdéseid vannak, vedd fel velünk a kapcsolatot!